Apkures iekārtu speciālists: labi uzturēts siltumsūknis var kalpot līdz pat 15 gadiem.

Siltumsūkņi gaiss-ūdens ir vieni no visefektīvākajiem un videi draudzīgākajiem siltumsūkņiem, taču, ja vēlaties pēc iespējas ilgāk izmantot to sniegtās priekšrocības, ir dažas lietas, kas jāņem vērā. Apkures iekārtu eksperts iesaka, kas katram individuālajam mājas īpašniekam būtu jādara, lai nodrošinātu, ka viņa siltumsūknis kalpo 10-15 gadus vai ilgāk.

Pēc “Baltic Refrigeration Group” apkures un gaisa kondicionēšanas nodaļas vadītāja Mindauga Beniuša teiktā, pareizi izvēlētam un atbilstoši prasībām uzstādītam siltumsūknim gaiss-ūdens nepieciešama tikai minimāla apkope.

“Klientiem, kuri iegādājušies siltumsūkni, mēs iesakām reizi gadā izsaukt servisa uzņēmumu, lai iztīrītu ūdens filtrus sistēmā, pārbaudītu spiedienu ūdens un aukstumaģenta sistēmās un, ja nepieciešams, tās uzpildītu,” komentē Beniušis.

Tikpat svarīgi profilaktiskās apkopes pārbaudes laikā ir iztīrīt siltumsūkņa ārējā bloka siltummaini no uzkrātajiem netīrumiem.

“Siltummainī ir ļoti liela gaisa plūsma, tāpēc putekļi, koku lapas un gruži var uzkrāties siltummaiņa tuvumā un traucēt siltumsūkņa darbību. Ja dzīvojat putekļainā vidē, mēs iesakām vismaz pāris reizes gadā iztīrīt siltummaini,” iesaka apkures iekārtu speciālists.

Ūdens tvertnes ir jātīra

Siltumsūkņiem gaiss-ūdens ir jāpievērš īpaša uzmanība ūdens kvalitātei. Viens no lielākajiem siltumsūkņu ienaidniekiem ir kaļķis.

“Ūdens kvalitātei ir jāatbilst Lietuvas higiēnas normu prasībām, taču dažkārt dziļurbuma ūdens ir ļoti ciets. Pārāk kaļķains ūdens bojā siltumsūkņa sastāvdaļas un samazina to efektivitāti un kalpošanas laiku. Ar kaļķakmeni pārklāts elektriskais tenons saražo mazāk siltuma, patērējot tikpat daudz elektrības, un ar kaļķi aizsērējis siltummainis apgrūtina ūdens caurplūšanu caur sistēmu, tāpēc ūdens mīkstināšanas filtri ir nepieciešami ne tikai dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanai, bet arī palīdz siltumsūkņa darbībai,” skaidro A. Beniušis.

Apkures iekārtu speciālists iesaka reizi gadā tīrīt un dezinficēt karstā ūdens tvertnes. Lielākā daļa karstā ūdens tvertņu ražotāju ir izveidojuši īpašas atveres tvertņu apakšdaļā, lai atvieglotu tīrīšanu.

“Diemžēl tikai neliela daļa patērētāju ievēro ražotāju ieteikumus un tīra un dezinficē karstā ūdens tvertnes. Ja dzeramā ūdens sistēmā tiek padots netīrs ūdens, tvertnes apakšā laika gaitā uzkrājas netīrumi, tāpēc ir ieteicams vismaz reizi gadā izlaist ūdeni no tvertnēm un tās pienācīgi iztīrīt,” norāda Baltic Refrigeration Group.

Arī individuālo māju iedzīvotājiem ir svarīgi novērst leģionellu rašanos, regulāri uzturot karstā ūdens tvertni vismaz 60 grādu temperatūrā, kas nogalina šīs bīstamās baktērijas. Legionellas vairojas ūdenī, kura temperatūra ir no 20 līdz 45 grādiem. Pēc runātājas teiktā, ir gadījumi, kad cilvēki riskē ar savu veselību, lai taupītu elektroenerģiju.

“Siltumsūkņi parasti ir ieprogrammēti tā, lai reizi nedēļā automātiski paaugstinātu karstā ūdens temperatūru līdz 66 grādiem vai vairāk, taču šo funkciju var izslēgt, kas nav ieteicams. Lai sasniegtu šo temperatūru, siltumsūknis ir jāpievieno papildu elektrības rozetei – bet cilvēki, lai taupītu elektrību, to izslēdz vai izmanto pēc iespējas mazāk, tāpēc karstais ūdens nesasniedz vajadzīgo temperatūru, lai novērstu leģionāru slimību,” uzsver A. Beniušis.

Nepareiza lietošana ir kaitīga

Visbiežākais siltumsūkņu avāriju iemesls ir strāvas pārspriegumi un citi strāvas padeves traucējumi, kas izraisa elektronisko vadības paneļu atteici. Tomēr bieži vien bojājumu cēlonis ir arī apkures iekārtu nepareiza lietošana.

“Siltumsūkņi ir konstruēti tā, ka īpaši aukstās ziemas dienās elektriskais tenors palīdz siltumsūknim saražot trūkstošo siltumu. Tomēr cilvēki, lai ietaupītu naudu, atvieno elektrisko tenoru vai iestata tā ieslēgšanos, kad āra temperatūra nokrītas gandrīz līdz -25°C. Šādās zemās temperatūrās siltumsūkņa kompresoram ir ļoti grūti strādāt, un tā efektivitāte laika gaitā samazinās, nereti samazinot nelabvēlīgos apstākļos izmantota siltumsūkņa kalpošanas laiku līdz 5 gadiem,” saka A. Beniušis.

Par siltumsūkņa atteicienu liecina sveši un neparasti trokšņi, kā arī samazināta efektivitāte – piemēram, ilgāks laiks, kas nepieciešams karstā ūdens uzsildīšanai, un samazināts siltuma daudzums mājoklī. Ierīces vadības panelī parasti ir redzami bojājumi un to cēloņi, bet, ja pēc bojājumu novēršanas tie atkārtojas, ir jāmeklē speciālista padoms.

Siltumsūkņa defektus parasti novērš, nomainot konkrētas siltumsūkņa detaļas. Saskaņā ar Civillikumu siltumsūkņiem, tāpat kā citām ierīcēm, ir spēkā 2 gadu garantija. NORDIS siltumsūkņiem ir 3 gadu ražotāja garantija un 5 gadu garantija, ja tiek noslēgts papildu servisa līgums.

“Garantija ar servisa līgumu ir lētāka nekā bojāta siltumsūkņa remonts, jo īpaši tāpēc, ka dažas detaļas ir diezgan dārgas. Ja ir noslēgts servisa līgums, siltumsūkni katru gadu pārbauda apkures inženieris. Un, veicot pareizu apkopi, siltumsūknis var kalpot 10-15 gadus vai ilgāk,” komentē A. Beniušis.

Cart

Ready to order (0)

No products in the cart.